Satranç Tarihimiz

ANTALYA SATRANÇ TARİHİ

 Antalya’nın satranç tarihini yazarken bir başlangıç noktası gerekiyordu. Ciddi turnuvaların başlaması ve yaygınlaşması açısından baktığımızda karşımıza 18. Altın Portakal 1. Satranç Turnuvası çıkacaktır.

Bu turnuvaya en çok emeği geçenler kimdir sorusuna eskilerin çok iyi tanıdığı bir isim (Uluslararası Usta) I.M. Nevzat SÜER’ i anmadan geçemeyiz. Merhum Nevzat SÜER Antalya da ki bu turnuvaya olan katkısı ve Türkiye satrancına olan emekleri önünde bir kez daha saygı ve sevgiyle anılmalıdır.

Antalya Belediyesinin şenlikte görevli bir, TMMOB Mim. Oda İl Temsilciliğinden üç kişinin çabaları ile gerçekleşen bu turnuvanın detaylarını aşağıda eklediğimiz yeni haberden okuyabilirsiniz.

Yeni Haber (22.06.2009) Eklendi !!

Sayın Yavuz Kemaloğlu’ nun Antalya Satranç Tarihine katkı için getirdiği dergiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1981 yılında yapılan 18. Antalya Şenliği 1. Ulusal Altın Portakal Satranç Turnuvası Haberinin yayınlandığı Süer Satranç Dergisi nin 139-143.sayısı için Sayın Yavuz Kemaloğlu’ na teşekkür ederim. (Abidin Ünal)

IM Nevzat Süer’in yıllarca büyük bir emekle çıkardığı bu dergi, Antalya nın İlk Satranç Turnuvası hakkında bizlere önemli bilgiler ulaştırıyor. Derginin tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. PDF Dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

SÜER SATRANÇ DERGİSİ (JPEG Dosya) Sayı139-143 Temmuz 1982>>>

Süer Satranç Dergisi (PDF Dosya) Sayı 139-143 temmuz 1982>>>

 

19. Altın Portakal 2. Satranç Turnuvası; Bir önceki yılın etkisiyle turnuvaya katılım olağanüstü artmıştı. Ben 1981 yılındaki turnuvaya üniversitedeki sınavlarım nedeniyle katılamamıştım.

Bu turnuva iki kategoride yapıldı. Gençler Turnuvası ve Ustaların katıldığı büyük turnuva… 2-9 Ekim 1982 tarihleri arasında yapılan esas turnuva Karayolları Misafirhanesi salonlarında yapıldı. Sıralama şu şekilde oluştu. 1- Haşim Müftüoğlu (6.5 puan) 2- Ayhan Hürkuş (5.5 puan) 3- Yavuz Kemaloğlu (5.5 puan) 4- Harutyan Haçeroğlu (5.5 puan) 5- Ara Yıldız (5 puan) 6- Şahin Derhan (5 puan) 7- Yener Öztekin (5 puan) 8- Hüsamettin Kurtuluş (5 puan) 9- Cevat Şenhanlı (5 puan) 10-Necdet Erconk (4.5 puan) 11-Aytan Örgen (4.5 puan) Gençler; 1- Gül Ünal (6.5 puan) 2- Abidin Ünal (6.5 puan) 3- Gürel Kulleş (5 puan) 4- Oktay Cantez (5 puan) Hakemler: İsmet Arvit, Zaven Çiğdemoğlu, Halil Yılmazantalyatarihi_02.JPG

   Yanda Atatürk Stadında Altın Portakal ödül töreninde satranç turnuvası ödülleri verildi. Sol Baştan: Gürel Kulleş, Abidin Ünal, Gül Ünal, Vali Muavini, Haşim Müftüoğlu, Ayhan Hürkuş ve Yavuz Kemaloğlu görünüyor.

Resimleri büyük izlemek için üzerini tıklayın.

 

 

antalyatarihi_01.JPG antalyatarihi_04.JPG antalyatarihi_05.JPG antalyatarihi_03.JPG antalyatarihi_06.JPG

Turnuvadan resimler için bu satırı tıklayın…>>>

Daha sonraları uzun bir süre ÖYKOOP Lokalinde bir araya gelen satranç seven oyuncular Çocuk Evlerinin düzenlediği turnuvalar ile tekrar yarışmalara dönmüşlerdir. Aşağıdaki linkten o yıllardan resimleri izleyebilirsiniz.

*********************************************** ********************************

         

Arkadaşımız sevgili Mehmet Kahraman elindeki fotograf arşivinden bize ulaştırdıklarını paylaşmak istiyorum. Özellikle 1983-84 yıllarında Akdeniz Üniversitesinden fotografların ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

(Haberin Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2009)

Mehmet Kahraman’nın Arşivinden Fotograflar >>>

*********************************************** ********************************

(YENİ HABER 14 Ağustos 2008) 1993 yılında düzenlenen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Satranç turnuvasından resimleri bana ulaştıran Ercan Avanoğlu’ na ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Turnuvada 3. olarak madalya kazanan Ercan Avanoğlu elindeki resimleri göndererek Antalya Satranç Tarihinde yayınlanmasını sağlamıştır.

Bunun gibi elinizde eski yıllara ait resimleri iletmeniz halinde uygun olanların yayınlanacağını iletmek istiyorum. Resimlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Saygılarımla. (Abidin Ünal)

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası Resimleri 1993…>>>

*********************************************** ********************************

Aşağıda ise 1995-96 yıllarında düzenlenen Antalya Çocukevleri Satranç Turnuvalarından resimleri görmektesiniz. Mehmet Kahraman ve Abidin Ünal’ın arşivinden alınmıştır.

c_evleriturnuvasi94_96_08.jpg c_evleriturnuvasi94_96_10.jpg c_evleriturnuvasi94_96_09.jpg c_evleriturnuvasi94_96_05.jpg c_evleriturnuvasi94_96_01.jpg

Resimler 2 …>>>

Bu turnuvaların ardından Federasyonun faaliyetlerinin artması ile il etkinliklerinde ciddi artışlar oluşmuştur. İl Temsilcisi Mustafa Şahin ile birlikte başlayan turnuvalar özellikle Antalya Yaş Grupları turnuvaları ile sporcu sayısında ciddi artışlar elde edilmiştir. TSF Başkanı A.Nihat Yazıcının’da ziyaret ettiği 2002 yılından görüntülere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

secmeler2002_2.JPG: Antalya Seçmeleri 2002 (Antalya Koleji)

Resimler 3…>>>

Fotoğraflar